Rodzinne warsztaty z gotowania - Tefal Szkoła na Widelcu

by - czerwca 26, 2017

Nie jestem perfekcyjną mamą, ani kucharką. Popełniam błędy nieświadomie lub dyktowane po prostu życiem. Jednak to nie wyklucza mnie z bycia świadomą w gotowaniu i przyrządzaniu posiłków mojej rodzinie. W moim gotowaniu jest za mało swobody i freestyle'a. Staram się nie gotować oklepanie, choć moje dzieci to typowi kotletożercy, na czele z tatuśkiem ;)warsztaty z gotowania


Dlatego ucieszyłam się na możliwość uczestnictwa w rodzinnych warsztatach z gotowania, Tefal Szkoła na Widelcu pod dowództwem samego Grzegorza Łapanowskiego. Zwłaszcza, że odbyły się w Katowicach i były cudowną przygodą oraz sposobem na popołudnie z dziećmi :) 


" Dzieci i jedzenie mają wiele wspólnego - zawsze trzeba o nie dbać" - Grzegorz Łapanowski


Jestem zwolennikiem posiadania wiedzy i korzystania z niej wg własnego uznania. Lubię wiedzieć po prostu. Jak to powiedział sam Grzegorz, to naszym wyborem jest czy będziemy używać masła czy margaryny, oleju rafinowanego czy z pierwszego tłoczenia. Ale trzeba pamiętać, że nasze rodzicielskie wybory to wybory dokonywane za nasze dzieci i dla nich. To my zapewniamy im start... My budujemy nawyki żywieniowe.

Warsztaty miały na celu pokazać, że można jeść zdrowo, z gotowania czerpać przyjemność i gotować rodzinnie z dziećmi. Można zrobić z tego zabawę poprzedzającą jedzenie. Można zrobić z tego lekcję, bazując na doświadczeniach. Można gotować ciekawie i sezonowo. Przez co nie drogo, a wartościowo.
Dobraliśmy się w zespoły i tworzyliśmy kolorowe koktajle, sałatki i dania jednogarnkowe typu kaszotto. Z moimi dzieciakami obstawiliśmy stanowisko pierwsze. Było kolorowo i zespołowo. Maluchy z radością podawały kolejno składniki przy okazji degustując. Momentami ciężko było odpowiadać na pytania Kasi, kiedy buzie pełne były truskawek czy borówek. Ale ciężko tu mówić o stratach w produktach, bo to byłą istna przygoda i ciężka praca maluchów!

Na koniec konsumowaliśmy to co przygotowaliśmy podczas warsztatów. Dla mnie to było nowe i budujące doświadczenie łączenia smaków. To co na zdjęciach wygląda na skomplikowane, okazuje się być możliwym do przygotowania w 30 minut ;)
Martyna ma alergię na zieleń. Poza sałatą ze śmietaną do obiadu i ogórkiem zielonym wszystko zielone parzy i truje. Najwyraźniej ktoś w przedszkolu rozpowszechnił jakieś straszne opowieści na temat koperku ;) Będę pogłębiać wiedzę jak zachęcić do próbowania, ale tak żeby nie zmuszać. Jak obalić przedszkolne mity i krążące wśród rówieśników opowieści o zakazanej zieleni w jedzeniu ;)

Fundacja Szkoła na Widelcu, czyni mnóstwo dobra. Jak piszą o sobie sami:

Podczas naszych warsztatów kulinarnych dzieci nie tylko gotują, ale poszerzają swoją wiedzę – uczą się skąd pochodzą produkty, jak się je uprawia lub wytwarza. Dodatkowo ćwiczą umiejętność pracy zespołowej i zachowania przy stole. 
Czy mamy wpływ na to, co jedzą nasze dzieci? Jak sprawić by chciały zjeść w szkole zdrowe drugie śniadanie? I czy maluchy w ogóle powinny pomagać w kuchni? Nad rozwianiem takich wątpliwości i promowaniem idei zdrowego odżywiania wśród dzieci pracujemy każdego dnia!


Zachęcam do poczytania strony Szkoły na Widelcu i zaczerpnięcia mnóstwa fajnych informacji do wykorzystania przy przygotowywaniu posiłków w domu.

Warsztaty były rewelacyjną przygodą. Oby więcej takich inicjatyw uświadamiających i możliwości nauki w zabawie.

Przeczytaj koniecznie

11 KOMENTARZY

 1. Świetne Warsztaty ,sama chętnie bym skorzystała z takiej fajnej zabawy z dziećmi :)
  Ola zdjęcia super, a mały taki słodki na nich :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham Fundację i cały sztab ludzi, którzy edukują dzieciaki. Czekam na jesienny projekt w Warszawie w Arkadii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super sprawa! Rodzinne gotowanie z dziećmi , poza domem, gdzie jest inna atmosfera :) Chetnie bym skorzystała z takiej opcji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, dla mnie tego typu warsztaty raczej odpadają. Gotowanie to dla mnie strata czasu, a ponieważ żywię naszą rodzinę ja a mam hopla na punkcie zdrowego stylu życia, to staram się robić dla nas pyszne i zdrowe posiłki. Zauważam, że coraz lepiej idzie mi przyrządzanie zdrowych, różnorodnych posiłków bardzo małym nakładem czasu :) co mnie niezmiernie cieszy.
  Przydałyby mi się warsztaty - gotuj zdrowo i mega szybko :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielopokoleniowo 36/27/2017

  Rewelacja! Chętnie wzięłabym udział w takich warsztatach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo, ale to bardzo chętnie, wzięlibyśmy udział w takich warsztatach. I to całą rodziną. P.S. świetny cytat o dbaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie ! W Warszawie pewnie są częściej :) Obserwuj !

  OdpowiedzUsuń
 8. Również pokochałam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chcąc nie chcą, mając dzieci muszę i chcę gotować. A klucz w tym taki by nie zabierało to mnóstwa czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Karolina Jarosz Bąbel9/03/2017

  Świetne warsztaty! Super zabawa dla całej rodziny :)

  OdpowiedzUsuń