Aktywne czytanie, czyli dużo rozmawiania w słusznej sprawie

by - stycznia 24, 2018

Co powiesz na książkę, w której to o czym będzie i jak pokierują się jej historie będzie zależało całkowicie od Ciebie ? Istnieją książki, w których słowa pisanego jest niewiele, zaś ilustracji mnóstwo. Całą robotę robisz tak naprawdę Ty. Wszystko zależy jak odbierzesz to co zobaczysz na ilustracjach oraz to na ile dasz ponieść się z wyobraźni. Aktywne czytanie wbrew pozorom nie jest łatwe, ale bardzo ciekawe. Przekonaj się zresztą sama jak fajnie możesz spędzić czas ze swoim dzieckiem. 

aktywne czytanie czyli dużo rozmawiania w słusznej sprawiePierwszy raz gdy zobaczyłam tego rodzaju książkę, nie zagłębiając się pomyślałam - kurczę, same obrazki, co w tym takie wow ? Dopiero gdy przyjrzałam się im bliżej dostrzegłam jak wiele wartości kryją w sobie. Jak fajnie podsuwają pod nos różne możliwości prowadzenia dialogu z dzieckiem. Trenują wyobraźnię i powodują zaangażowanie. Uczą prawidłowych zachowań, budują w dziecku zachwyt. Wybierz coś dla Was i spróbujcie aktywnego czytania :)

"PIĘKNIE DZIĘKUJĘ" - ELLEN SURREY / Babaryba

pięknie dziękuję ellen surrey
Co to właściwie jest te dziękuję ? Kiedy są najlepsze momenty na dziękowanie ? Książka pokazuje, za jakie wbrew pozorom drobne rzeczy można dziękować i komu. Książka pokazuje wartość słowa "dziękuję", uczy małego czytelnika potrzebnych wartości. Angażuje do zastanowienia się i ciekawego dialogu. Na kilku stronach są również zadania angażujące, pokazujące jak można pięknie podziękować i jaką moc ma te słowo.
Bardzo fajna pozycja książkowa, duże ilustracje obrazujące różne zdarzenia.


"REMEK MARZYCIEL" - ANNE CRAUSAZ / Widnokrąg

remek marzyciel anne crausaz


Historia małego ślimaka Remka, znudzonego swoim powolnym i mało zaskakującym życiem. Marzy o odmianie, zaskakujących wydarzeniach, energii i tempie życia. To historia o tym, że to co nam bliskie i znane jest równie wartościowe tylko trzeba to dostrzec. Ale wiadomo marzyć trzeba by być np. gumą balonową ;) Wyobraźnię Remek ma ogromną, o czym jeszcze marzył dowiecie się z książki. 


"CO SIĘ STAŁO ? - MAŁE WYPADKI" - Karolina & Hans Lijklema / Widnokrąg

co się stało małe wypadki karolina hans lijklema


Energii w dziecku całe mnóstwo. Chętni zawsze do biegania, skakania, wspinania się. Są najlepszymi odkrywcami. Ciągle się uczą i nigdy nie poddają ! Ich zawziętości powinni uczyć się dorośli. Jednak dziecięce szaleństwa często obarczone są jakimś ryzykiem np. obdartego kolana czy guza na czole. To książka pomocna w rozmowie o konsekwencji zachowań. 


"OPOWIEDZ MNIE" - Madalena Matoso / Babaryba 

opowiedz mnie madalena matoso
Nie napiszę Tobie o czym jest ta książka, bo nie wiem jak sobie to wymyślisz. Tu nie ma zaplanowanych wydarzeń, nie ma określonych sytuacji. To Ty podążając labiryntem wybierasz bohaterów i to jacy będą. To Ty wymyślisz jakie będą ich przygody, zadecydujesz o kolorach i ich nastrojach. To cudowna przygoda dla niekończących się rozmów oraz niepowtarzalna możliwość do bycia autorem niesamowitej opowieści. Czekają na Ciebie statki pirackie, muchomorkowa chatka, skrzynie skarbów czy kosmiczne łóżko. Bez Ciebie nie będzie ciekawie - opowiedz sam swoją niesamowitą opowieść.

Przeczytaj koniecznie

3 KOMENTARZY

  1. Lubimy takie książeczki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam żadnej, ale moje dzieciaki już trochę starsze, więc może niekoniecznie dla nich. Choć Babaryby uwielbiamy chyba wszystkie ksiażki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Córcia uwielbia takie książeczki. Często kupuję je na prezent.

    OdpowiedzUsuń